top of page
Search

Гетьманич Данило Скоропадський в Чикаго


12 вересня 1937 року відбулося посвячення літака "Київ" на летовищі в Рівер Роуд за участю гетьманича Данила Скоропадського. Мало кому відомо про те, що саме в Чикаго активно діяв Союз Гетьманців Державників,які провели фандрейзінг і придбали літак, назвавши його на честь столиці України – "Київ". Це був третій літак на еміграції - перші два називалися "Львів" та "Україна". Гетьманич передав громаді привіт від свого батька , гетьмана Павла Скоропадського –“усім, українським патріотам, що щиро співпрацюють разом з нами для святого діла – визволення України”. Він взяв участь у святі Українського дня, яке відбулося 18 вересня 1937 року на площі 86 вул та Вестерн вул. Увесь прихід був призначений на “українську вищу школу у Стемфорді”.З нагоди приїзду гостя було влаштовано величавий бенкет в авдиторії школи св.о. Миколая 3 жовтня 1937 року. Організатором був лікар, майор американської армії Мирослав Сіменович. Його батько о. Николай Сіменович виступив з промовою, слова якої актуальні сьогодні. Він вітав в особі гетьманича його батька, аналізуючи роки визвольної боротьби за його участі...”але знайшлися ті великорозумні вчені, що злучилися з ворогами-москолями і завалили ту нашу державу. Самі упали і нарід наш в неволю завели. То була страшна і ганебна зрада,”- сказав старенький священик, якому чудом вдалося врятуватися з таборів інтернованих у Польщі.


Зібрані, в архіві Українського Національного Музею у Чикаго, газетні вирізки з тих років та оголошення висвітлюють події, які пов’язані з подорожами гетьманича Скоропадського Америкою та Канадою у 1937-1938 роках. Син гетьмана Скоропадського зумів налагодити контакти з впливовими політиками з метою заручитися підтримкою гетьманського руху. Він був чудовим промовцем. Його слухали не тільки українці, але й представники американських збройних сил.

Мало хто знає про те, що саме “українське питання” обговорювалося гетьманичем на зустрічі з самим Генрі Фордом. Ми розуміємо і те, що гетьманці, у свою чергу, були зацікавлені у популяризації імені “спадкоємцеві булави”. Вони бачили у ньому провідника українського гетьманського руху у вільних державах. За своїми переконаннями гетьманич був монархістом, як і його батько, для якого у своїх 29 років він змінив інженерну кар’єру на політичну. Під його редакцією видавався гетьманський часопис «Investigator» у Великобританії. У Чикаго про Данила-молодшого писали усі часописи.Щодо подвигів гетьманців у Чикаго, моя наступна розповідь. А сьогодні світлини дають уяву про те, наскільки цікавим було життя в українській Америці у 30-их роках минулого століття.
Данило Скоропадський (31 січня (13 лютого) 1904, Санкт-Петербург — 23 лютого 1957, Лондон) — український політичний і громадський діяч, син Гетьмана Павла Скоропадського, Гетьманич, лідер та провідник гетьманського руху у 1948-57 рр. Народився у Петербурзі, за фахом інженер. З 1919 року в еміграції у Швейцарії, Німеччині, а з 1939 — в Англії. З 1932 року допомагав батькові в керуванні Гетьманським рухом. По війні брав активну участь в організації українського життя у Великобританії, з 1949 року — почесний голова Союзу Українців у Великобританії. У 1948 перебрав Верховне управління Гетьманським рухом. Помер у Лондоні 23 лютого 1957 року за загадкових обставин.


Марія Климчак, дослідниця історії української Америки

212 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page