top of page
Search

Знамениті українки: Анна Стен (28.06.1906, Київ — 23.11.1993, Нью-Йорк)


Хто вона – прекрасна незнайомка у вишиваній сорочці? Портрет написаний у 1935 році художником Н. Бервінчаком, знаходиться в Українському Національному Музеї в Чикаго.

1942 року, в інтерв'ю українському часопису Ukrainian life Анна Стен вперше повідомила про те, що є українкою. Про справжнє її походження знав також і Ґолдвін: «Всі вважали Анну німкенею, — розповідав він, — багато хто і зараз так думає. Може, тому, що всі свої хіти вона зробила в німецькому кіно. Але ж ні. Вона була Українкою. Це правда. Вона народилася в Києві…» Її порівнювали з Марлен Дітріх та називали новою Гретою Гарбо. Анна Стен (28.06.1906, Київ — 23.11.1993, Нью-Йорк). – зірка золотої доби кінематографу, народжена в Україні, Творче життя актриси починалося в Києві, продовжувалося в Москві, Берліні та Нью-Йорку.Анна Стен була донькою Петра Фесака з роду запорозьких козаків. Батько був балетмейстром, а мати – примою Київського театру опери та балету. В середині 1920-х років одружилася з відомим київським конферансьє та актором естради Борисом Стеном (Бернштейном), чиє сценічне прізвище й взяла собі за псевдонім. Кажуть, що першим її помітив сам Станіславський, коли гастролював з театром у Києві, і, мовляв, вона навіть зіграла в кількох його п’єсах.



На великі екрани Анна вперше потрапила у кінострічці “Дівчина з коробкою” у 1927-му. Маючи величезний досвід гри в німому кіно, успішно оволоділа правилами нової гри – звукового фільму.Переїхавши з Москви до Німеччини, Анни Стен стала зіркою європейського масштабу., згодом отримала контракт роботи в Голлівуді, який їй запропонував продюсер С.Голдвіном.У 1932 переїхала до США. Зіграла у фільмах «Нана» (Nana), «Ми знов живі» (We Live Again) та «Шлюбна ніч» (The Wedding Night). Стрічка Кінга Відора «Шлюбна ніч», в якій Стен грала разом з Гарі Купером отримала приз за режисуру на Венеційському кінофестивалі й вважається піком зіркової кар'єри Стен.1937 року Анна Стен оформила американське громадянство. Цього ж року вона взяла участь у найпопулярнішому тогочасному радіошоу Lux Radio Theater, яке для багатьох американських акторів було перепусткою в справжні зірки Голлівуду.



В 1938 році Анна Стен дебютувала на Бродвеї в п'єсі Бертольда Брехта «Тригрошова опера».Анна Стен й надалі знімалася в головних ролях у голлівудських та британських фільмах (зокрема, в Оцепа) до середини 1940-х, після чого з'являлася в кіно дуже рідко й як правило в другорядних ролях.З 1950-х років Анна Стен викладала в Акторській студії. 1962 року актриса припинила свою діяльність в кінематографі і серйозно зайнялася живописом. Її картини виставлялися в Бостонському музеї, а The Smithsonian Institution улаштував європейське турне творів Анни Стен.


М. Климчак, куратор УНМ музею, Чикаго

78 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page