top of page
Search

Як українці з литовцями викурювали комуністичну чуму з Чикаго

Запрошую у мандівку вулицями українського села м. Чикаго.

Ми знаємо, що один із найцікавіших будинків, як пам’ятка архітектури 20-их років минулого століття м. Чикаго, знаходиться в українському селі за адресою 2457 West Chicago Avenue.

Його стіни могли б багато розповісти про часи, коли емігранти активно творили свої осередки, ділячись на партії та різні організації. Chicago Daily Tribune повідомляла в липні 1927 про те, що українська колонія в Чикаго нараховує понад 35.000 емігрантів, які будують свій робітничий дім – Ukrainian Labor Home. Він матиме велику концертну залу на 1000 осіб на першому поверсі, другий і третій - поверхи з кімнатами для шкільних занять, конференційна зала, їдальня.


Архітектурний план складено компанією C.W. Lamp & Co. Зовнішній фасад витриманий в стилі арт-деко 20-их років, а саме будівництво обійшлося у $ 100,000. Виявляється, що фундамент закладався робітниками, які під впливом народження в США в 1919 році комуністичної партії, вірили у світле майбутнє.


20-ті роки в США отримали назву щасливих двадцятих у зв'язку зі швидким розвитком економіки, швидким зростанням рівня добробуту й динамікою суспільного життя. Комуністичні ідеї знову набули популярності у світі коли відбулася глобальна економічна криза в 1929 році, відома як Велика Депресія. Багато людей бачили це як початок занепаду капіталізму, їх приваблювала комуністична ідеологія як вирішення проблеми економічної кризи. У 1929 році комуністи об’єдналися в Робітничу комуністичну партію. Очевидно, що вже тоді Москва мала своїх червоних агентів, які діяли в усіх етнічних осередках. Важко повірити, але люди хотіли будувати зразок моделі життя в СРСР!!! І збудували свій будинок – Ukrainians to build temple, рясніли заголовками американські газети в 30-их.


Рівно через 20-ь років американські газети повідомлятимуть про Anti-Red Riot Breaks Up Rally у колонках Stalin Memorial.Як українці з литовцями викурили комуністичну чуму з Чикаго?

Не дивуйтеся, адже Америка – країна контрастів. Ще перед початком 2 ої світової війни в Чикаго було створено організацію Chicago Council of American-Soviet Friendship з головним офісом за адресою 68 W. Washington. Таке собі осине гніздо комуністів, яке очолював професор російської мови в чикагському університеті -University of Chicago - Самуель Гарпер. 12 квітня 1953 року червоні пропогандисти зібралися провести у будинку, за адресою 2457 W.Chicago (сьогодні будинок Спілки Української Молоді ім. Миколи Павлушкова) віче пам’яті Рузвельта-Сталіна.

Планувалося, що прибуде 1000 соратників, але лише 20-ьом або 30-ьом вдалося проникнути у будинок, вхід до якого заблокували представники антибільшовицького блоку, до якого входили українці та литовці. Було викликано поліцію, щоб розігнати 1500 протестуючих. 30 поліцейських автівок, 60 охоронців порядку спостерігали за "рухом" на вул. Чикаго в українському селі.Учорашні мешканці таборів переселених осіб, що емігрували на вільну землю, увірвалися до зали засідання, де за 5 хвилин крісла перетворилися на тріски, а комуністи у збиті ябка.

Особисто мені розповідав очевидець і учасник тих подій, що поліцейські, арештувавши багатьох українців, випускали їх за два блоки від місця бійки, потиснувши руку. Згодом потерпілі коментували цей факт, як тактику нацистів, перейняту людьми з окупованих ними країн.

Прапор Лєніна-Сталіна згорів ясним вогнем, щоби і духу не було в українському Чикаго. Ось така повчальна історія з пожовклих газетних вирізок, що зберігаються в Українському Національному Музеї в Чикаго. Зверніть увагу на плакати в руках демонстрантів – Moscow Inc. Murder Inc. No difference. З того часу минуло 67 років, як Chicago American, Chicago Sun-Times, Chicago Tribune описали одну із сторінок української еміграції. Респект! Гордимося! (передав Іван СтецівJohn Steciw збережено його батьком св.п. Миколою.)

З 1955 року цей будинок належить осередкові Спілки Української Молоді ім. М. Павлушкова.


Марія Климчак, дослідниця історії української діаспори

515 views0 comments

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page